niedziela, 3 stycznia 2010

Sztuka wyznaczania celów: Krok 3. Co musisz zrobić, aby osiągnąć cel?


Rozpisz działania na drobne elementy. Opisz dokładnie czynności, jakie musisz wykonać, aby osiągnąć cel. Im drobniejsze kroki, tym lepszy efekt. 

Sprawdza się tu tzw. strategia Vonneguta – czyli planowanie od końca. Kurt Vonnegut jest pisarzem, piszącym książki w specyficzny sposób.

Ich akcja rozgrywa się jakby od końca. Czytelnik już na początku zna rozwiązanie, a lektura książki wyjaśnia jak do niego doszło, cofając czas z każdą stroną. 

Ten wydawałoby się dziwny styl pisarski jest standardowym procesem myślowym każdego człowieka przy planowaniu prostych codziennych czynności. Przecież właśnie tak każdy z nas planuje wyjście do pracy, lekarza, teatru, kina czy też w odwiedziny do znajomych. Jeżeli zostałeś zaproszony na przyjęcie imieninowe do znajomych i wiesz, że masz być tam punktualnie o godzinie 16:00, ponieważ pani domu właśnie na tą godzinę zaplanowała podanie wystawnego obiadu i nie cierpi spóźnialskich, to plan działania będzie wyglądał mniej więcej tak: 

● żeby być u nich o 16:00, potrzebuję około 20 minut na dojazd taksówką (pojechałbym samochodem, ale będzie alkohol);
● 15:35 muszę stać gotowy do wyjścia, więc 15 minut wcześniej muszę się zacząć ubierać;
● zanim o 15:20 rozpocznę ubieranie, wypadałoby się jeszcze umyć i ogolić (panie zajmą się makijażem) co zajmie mi kolejne 15 minut (panie poświęcą na to... godzin ... chociaż w przypadku mojej żony bardziej prawdopodobna będzie wersja minutowa, a moim godzinowa :-)
● powinienem więc być w domu o 15:00, w ostateczności 15:05... i tak dalej ... no chyba że robisz to odwrotnie. 

Właśnie w taki sposób warto rozpisać działania zmierzające do osiągnięcia celu. Wspominaliśmy o budowie domu: 

● jeżeli ma stać gotowy np. za 5 lat, to znaczy, że za 4 lata muszę rozpocząć budowę mając na koncie np. 50% potrzebnej gotówki;
● przed rozpoczęciem budowy potrzebuję wszystkie zezwolenia i projekty co zajmie mi ok. 4 miesięcy;
● dwa miesiące wcześniej dobrze by było mieć działkę i 20% kapitału do rozpoczęcia budowy, więc za 3 lata zacznę się za nią rozglądać posiadając na koncie odpowiednią kwotę – pół roku wystarczy na znalezienie odpowiedniej działki ... i tak dalej, aż dojdziemy do dnia dzisiejszego – nigdy nie będzie lepszego momentu na zmiany, jak dzisiaj! 

Pamiętaj o maksymalnej ilości szczegółów. Rozpisując poszczególne okresy czasowe zostawiaj pomiędzy nimi wolne miejsce – zawsze będziesz mógł uzupełnić szczegóły.

Arkadiusz Śmigielski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A Ty co o tym myślisz?

Psychorada